Andreja Leški in Enej Marinič sta judoista leta 2023!

Najboljša judoistka preteklega leta je nedvomno bila Andreja Leški. Novembra se je v Montpellieru okronala z naslovom evropske  prvakinje v kategoriji do 63 kilogramov, nekaj mesecev prej pa je osvojila naslov svetovne podprvakinje v tej isti kategoriji. Drugo mesto je zasedla Maruša Štangar, ki je slavila dvakrat zapored na Grand Prix v kategoriji do 48 kilogramov. Prvo zlato je osvojila v Linzu, drugo pa v Dushanbe, kasneje pa je osvojila še bron v Zagrebu. Kaja Kajzer je s svojimi uspehi v kategoriji do 57 kilogramov dosegla tretje mesto v kategoriji članic. Poleg naslova državne prvakinje je osvojila bron na Grand Slamu v Antaliji in na Grand Prix v Zagrebu.

Ob prejemu častnega naslova judoistke leta je Andreja svojo preteklo zelo uspešno sezono opisala takole: “Preteklo leto je bilo zame zelo uspešno z dvema izstopajočima vrhuncema, to sta bila evropsko in svetovno prvenstvo. Najtežje je na začetku novega leta, ko se pripravljaš na vsako tekmovanje posebej in greš po vrsti, ne moreš pričakovati takšnih velikih rezultatov in ne veš, kaj te čaka v tem letu. Lansko leto sem začela malo bolj previdno in zadržano, seveda sem si želela nekih velikih rezultatov in zato sem se na svetovno prvenstvo v maju res dobro pripravila, ker sem imela zelo visoko motivacijo, da pokažem, kar znam in za kaj delam vse dneve. Na svetovnem prvenstvu v Dohi mi je tako  uspel res en izjemen podvig, kot je ponovitev drugega mesta na svetovnem prvenstvu. To je izjemen rezultat in ko se včasih naključno malo spomnim, da sem aktualna svetovna podprvakinja, si rečem, da to pa res ni kar tako. Prvi del lanskega leta je definitivno zaznamoval ta rezultat, po tem pa je šlo to še naprej. Športniki smo narejeni tako, da hočemo vedno iti do konca in to mi je uspelo na evropskem prvenstvu. Vesela sem, da smo lahko uspešno stopnjevali formo na oba vrha preteklega leta in da sem sledila temu, kar sem si začrtala. Na ostalih tekmovanjih, poleg teh dveh, sem dosegla tudi dobre rezultate in pomembne kvalifikacijske točke. Ključne so mi bile te velike tekme in da se ne »preforsiram«. Še vseeno je vse to nekakšna tekma na dolge proge za nas in tudi gledamo malo na glavni cilj v letošnjem letu, kar so olimpijske igre v Parizu. Počaščena sem, da sem prejela naziv judoistke leta 2023. Za slovenski judo velja, da je na izjemno visokem nivoju in konec koncev je judo vedno bolj popularen in prepoznan ter se ves čas vzpenja. Konkurenca v judu je zelo močna, zato mi ta naziv tudi veliko pomeni. Ta uspeh mi je uspelo ponoviti po letu 2021, ki je bilo sicer olimpijsko leto in predvsem takrat se mi je zdel velik dosežek, zdaj pa po vseh teh rezultatih, ki sem jih v lanskem letu dosegla, tudi sama nisem dvomila, da bom končala na tem mestu. Na to tekmovalno leto se že intenzivno pripravljam. Poseben poudarek dajem tudi na psihološko pripravo, ker vem, da bo celo sezono velik pritisk in nočem, da me to povozi. Vem, da sem sposobna, vem, da sem zmožna prenesti velike rezultate, poraze in pritiske z vseh strani in se veselim izzivov, ki prihajajo.”

Judoist leta 2023 je postal Enej Marinič. Na evropskem pokalu v Sarajevu je stopil na najvišjo stopničko odprte kategorije, v Malagi je osvojil srebro, bron pa si je priboril na Grand Prix v Zagrebu. Na domačih tleh je postal tudi državni prvak v kategoriji nad 100 kilogramov. Drugo mesto v kategoriji članov je zasedel Vito Dragič, ki je v Sarajevu osvojil bron, na odprtem prvenstvu Oceanije peto mesto in z ekipo JK Impol osvojil naslov državnih prvakov v 1. ligi Telekom Slovenije. Na tretje mesto se je povzpel Martin Hojak s tretjim mestom na Grand Prix v Zagrebu in petim mestom v Rimu.

Zmagovalec slovenskega pokala v letu 2023 je judo klub Bežigrad, drugi je judo klub Apolon Maribor in tretji judo klub Olimpija.

Prav tako smo podelili posebna priznanja za izjemne dosežke v preteklem letu posameznikom in klubom, ki so s svojimi rezultati in delom dosegli zavidljive uspehe.
Za izjemne uspehe na področju kat so posebna priznanja prejele Kira Kojc in Kora Kojc za osvojeno 1. mesto na svetovnem prvenstvu v kategoriji Katame no kata mladinci ter Živa Vilfan in Tina Jaklič za osvojeno 1. mesto na evropskem prvenstvu v kategoriji Katame no kata mladinci in 3. mesto na svetovnem prvenstvu v kategoriji Katame no kata mladinci.

Priznanje za športne uspehe na področju veteranov sta prejela Kristina Vršič za osvojeno 1. mesto na veteranskem evropskem prvenstvu v Podčetrtku in Darko Mušič za osvojeno 3. mesto na veteranskem evropskem prvenstvu v Podčetrtku.

Tri posebna priznanja smo podelili na področju inkluzivnega juda. Urški Doler in Tinetu Müller za bronasto medaljo na svetovnih igrah specialne olimpijade v Berlinu.
Judo klub Koper je prejel posebno priznanje za 30 let inkluzivnega juda v klubu.

Posebno priznanje za življenjsko delo je prejel Franc Očko za dolgoletno opravljanje dela generalnega sekretarja Judo zveze Slovenije